ראשי / התנהגות כלבים / למה כלבים עושים פיפי בבית?

למה כלבים עושים פיפי בבית?

תגיות: ,


הכלב עושה פיפי בבית… מה עושים? זה קורה שאנחנו לא בבית…?

מדריך מפורט: למה? כמה? מתי? ומה נכון לעשות…?

השתנה בבית  בכלבים בוגרים נובעת מהרבה סיבות. טעות נפוצה היא לייחס זאת לחוסר יכולת של הכלב להתאפק. לא נכון, טעות! התאפקות זה לא.

ראשית, לא מדובר בגורים צעירים, אלא בכלבים מעל גיל חצי שנה שבאופן כללי יכולים על בסיס קבוע להתאפק יותר מ-8 שעות, לילה שלם זו דוגמה טובה להתאפקות ממושכת…

שנית, ההתייחסות בכתוב היא להשתנה ללא נוכחות הבעלים! כוונתי שאתם לא נוכחים בבית

דיברתם עם הוטרינר? אולי יש בעיה רפואית? הכל בסדר? יופי… נמשיך

אז למה כלבים עושים צרכים בבית?

במאמר זה אפרט ארבע סיבות עיקריות להתנהגות זו:

  1. השתנה בכדי לקבל יחס ולא משנה אם היחס סבבה או לא סבבה, כל יחס.
  2. השתנה ככלי ביטוי לסימון טריטוריה, לרוב על המיטה או הספה, היכן שהריח שלנו נמצא.
  3. השתנה כתגובה לשינוי הורמונלי אצל הבעלים, הריון, איחור במחזור חודשי, טיפולי פוריות,  או כתוצאה משינוי במבנה הלהקה האנושית, ההורים של אישתך הגיעו לגור אצלכם, תינוק חדש בבית ועוד…
  4. השתנה מפחד, לרוב בכלבים שמגלים פחד מכלבים אחרים.

לעיתים ייתכן וההשתנה בבית נובעת מצירוף של כמה מהסיבות יחד.

איזה יופי, יש ארבע סיבות עיקריות, ומה עכשיו? רגע, אני אפרט…לא בקצרה אבל זורם.

השתנה בכדי לקבל יחס תופיע לרוב אצל כלבים בוגרים כי זה מה שמביא להם תועלת.

מה? מה תועלת? אנחנו חוזרים לבית מלא פיפי כועסים ומנקים, מה התועלת כאן?

כלבים בוגרים שבהיותם גורים וקיבלו יחס כלשהו סביב העניין של צרכים בבית למדו דבר פשוט, “אני עושה פיפי או קקי, מיד כולם קופצים ומתייחסים- או מכים אותי,או העיתון מכה אותי, או שידחפו לי ת’אף לפיפי, או שיצעקו, או שירוצו למטבח להביא את הספריי והמטלית, או שהיא שוב תצעק ‘אתה רואה, הוא שוב עשה’… משהו קורה… הם בסופו של דבר מגיבים…מגניב” הכלב חושב לעצמו: “פיפי שווה תגובה, שווה יחס, למה הם לא רואים את הסרטונים של אורן?”  זה לא משנה אם זה קרה בבית אחר ואתם ממש בסדר, זה קרה!

ברגע שאתם עוזבים את הבית הכלב מחפש דרך לתקשורת, משהו שיגרום לכם לחזור ולהופיע, ישנה בעיה קטנה, כלבים לא אוהבים ולא יודעים להשתמש בטלפון… מה עושים? רגע, כבר, אם יש לכם כוח לנקות כל יום פיפי  בטח יש לכם כוח לקרוא עוד כמה משפטים… כדאי לכם, אני על ריטלין…

אז מה כדאי לעשות בכדי לגרום לבעלים להופיע? נכון מאוד! פיפי! זה תמיד עבד לכלב, שיגיעו ויכעסו, שיגיעו ויכו אותי, העיקר שיגיעו, זו התועלת.

השתנה ככלי ביטוי לסימון טריטוריה, כלבים מדברים ומעבירים מסרים ברורים בעזרת ריח השתן. אם הכלב עושה פיפי על הספה או על המיטה, הוא עושה זאת כי יש שם מצע מבד וספוג, משהו שעשוי להטמיע את הריח ולהשאיר חותם לאורך זמן. השתנה מסימון נובעת לרוב ממערכת יחסים לקויה בין הכלב למשפחה או בין הכלב לרק אחד מבני הבית. למעשה הכלב אומר: וואלה? ככה? נראה לך שאתה משתין לנו על המיטה? אם תעשה זאת שוב נעניש אותך. ואז מה?

ג’וני היה פה, זה שייך לי, אני מכריז שכבשתי את המקום שבו יש הכי הרבה ריח של הבעלים שלי…

רק  תחמירו את המצב והשתנה מסימון טריטוריה תשמש את הכלב גם להשתנה על מנת לקבל יחס…

השתנה מסימון יכולה להיות גם על קירות, פינות, חפץ חדש שמופיע בבית, עציץ חדש יביא איתו הרבה סקרנות… הכלב מרים רגל ומשאיר כרטיס ביקור מפורט.

טוני חלאס! אני כותב ואתה מפריע, כמה דקות אני איתך…

השתנה כתגובה לשינוי הורמונלי או שינוי במבנה הלהקה האנושית – ישנם כלבים שהיו רוב חייהם ממש בסדר עם נושא הצרכים בבית ופתאום משהו משתנה, מה קרה? בדומה למה שתיארתי בהשתנה ככלי סימון לטריטוריה גם כאן הכלב מגיב לשינוי שקרה ולרוב אנחנו לא מייחסים לו חשיבות, זה נראה לנו נורמלי…

שינוי הורמונלי יכול להיות הריון, או טיפולי פוריות, או איחור ומחזור חודשי לא סדיר, הכלב מריח את השינוי הרבה יותר טוב ממה שאתם יכולים לדמיין ומתחילה השתנה מתחרות.

מה תחרות? עם מי תחרות? תחרות בינו ובין בני הבית על מקומו ותפקידו בלהקה.

השתנה כתוצאה מכך שמישהו נכנס לגור איתכם, זה יכול להיות כלב נוסף או אפילו דפני ליף אם היא לא מצאה סידור באוהל… הכלב אומר לאדם שפלש לו לטריטוריה: גם אם אתם גרים בבנין משותף והשכן שלכם אימץ כלב חדש, זה בהחלט ישפיע. 

שים לב, זה שייך לי, הנה אני מסמן היכן הגבולות, ואל תשכח שאני מנהל כאן את העינינים

 נו… אורן הרגת אותנו עם כל ההסברים, מה עושים?

בשלושת המקרים המתוארים מומלץ לפעול בשני מישורים במקביל:

ראשית, שינוי במערכת היחסים, הצבת גבולות והכוונה מנטלית גם בבית וגם ברחוב. אם אין לכם מושג מה זה להציב גבולות ולהוביל מנטלית כדאי להעזר באיש מקצוע, וחוצמיזה… לצפות בסרטוני ההדרכה שאני מפרסם באתר שלי.

איך תדעו אם הכלב שלכם מנהל אתכם או אתם אותו? תענו לעצמכם על מספר שאלות:

  • הכלב שלכם עוקב אחריכם בבית?
  • כשמגיע אורח הוא אחראי על הדלת והמפגש?
  • כשאתם מתחבקים או מתקוטטים עם בן משפחה הכלב מעיר לכם?
  • שפוגשים כלב אחר יש לכם שליטה על המפגש?

אתם יודעים טוב ממני את התשובות, אז מי מוביל מנטלית? אתם?

שנית, תתעלמו!! מה? להתעלם? מה זאת אומרת להתעלם? איך עושים את זה?

פשוט מאוד, שום יחס! לא שלילי ולא חיובי, לא קורה, עובר מעליי, כך הכלב לומד שאנחנו לא מקיימים את המעגל פיפי = תגובה.

טוב, מה נשאר? השתנה מפחד… טוני, שניה אני בא, דיר באלק תשתין על הכביסה…

השתנה מפחד מופיעה לרוב אצל כלבים שלא מבינים תקשורת כלבית, או כלבים ממש ממש פחדנים מכלבים אחרים, כלבים לא מוכנים לפזר את הריח שלהם – החותמת שלהם, במקום שהם מרגישים לא בטוחים, הם למעשה מתאפקים כל הטיול על מנת להגיע למקום בטוח ומוכר שם יוכלו להתרוקן מבלי לחשוש ש”יגלו אותם”, בשתן יש אינפורמציה מלאה על גודל, משקל, מצב הורמונלי, וגם… כן, לא תאמינו… מצב נפשי…

לעיתים קרובות השתנה מפחד מופיעה אצל כלבים שעברו דירה, הגיעו לבית חדש ולסביבה לא מוכרת…

מה עושים? טיולים תכופים, רק בסביבה המאוד קרובה לבית, ולאט לאט להרחיב מעגלים…

לא להכות, לא לכעוס, להתעלם!!

טעיות נפוצות:

 פיפי והביתה! – טעות, למדו את הכלב שפיפי יוביל להמשך הטיול ולא לסיומו, כלבים שיודעים שמיד אחרי פיפי רצים הביתה, מתאפקים במהלך הטיול יתר על המידה.

להתייחס לפיפי בטיול בדמות אם תעשה פיפי תקבל צ’ופר- יופי, הנה עוד סיבה ליחס, הפיפי עצמו, ההתרוקנות, זהו השחרור האמיתי, גם שאני משתין אני מרגיש הקלה…

לא להבין שזקוקים לעזרה מקצועית ולקוות שזה יחלוף –טעות, לרוב זה מחמיר

יאללה סיכום… טוני, אני כבר בא!

ישנן עוד סיבות להשתנה בבית כמו השתנה מהתרגשות או השתנה מבעיות רפואיות… זה כבר פעם אחרת, היום דיברנו על השתנה כאשר הבעלים לא נוכחים בבית.

אני לומד המון מכלבים ולא פחות מאנשים, מחכה לכם כאן לכל השאלות וכמובן לביקורת על הכתוב. שתפו אחרים, גם כאלה שלא מייחסים חשיבות לעניין, זה לא מעניין אם זה מפריע להם או לא. זה מפריע לכלב.

למה כלבים עושים פיפי בבית? 2.17/5 (43.33%) 12 הצבעות